Topinambury – nenápadní, ale důležití pomocníci zdravého životního stylu
Někteří lidé rádi studují složení potravinářských výrobků a vnímají, jak jim budou vylepšovat zdraví vitamín C, karotenoidy, rutin, hořčík, vápník, železo či zinek, zajímají se o množství kalorií a cukru, glykemický index a dobře stravitelných proteinů. Na jednom z posledních míst se v současné moderní západní populaci ocitá vláknina a leckdo se může domnívat, že je tam i zbytečná.
Vláknina
Příznivci pití ovocných a zeleninových šťáv ji dokonce mohou považovat za brzdu, která brání rychlému vstřebávání a využívání živin, vymačkaných např. z mrkve či jablek.
Vláknina ovšem není v ovoci ani zelenině náhodou, a mnohem lepší je konzumovat je v přirozené podobě, neboť se tím právě nezvyšuje zmiňovaný glykemický index. Stejně tak bílé pečivo (rohlík, bulky, housky, bagety, bílý chléb), kde není vláknina zastoupena téměř vůbec, nikomu z vás neprospívá. Můžeme si tedy položit otázku – proč?
Chybějící vláknina vyvolává zácpu – naše střeva nejsou nehybný a mrtvý orgán, vykonávají spoustu práce a mimo jiné se starají i o to, aby přebytky z potravy a všechny toxiny a odumřelé buňky včas opustily tělo. Pokud jim v tom zabráníte, vznikne zácpa, a v chronické podobě to znamená obrovský malér. Jedy se vrací zpět do krevního oběhu. Horší to mají navíc lidé, co holdují masité stravě s převahou červeného masa, synteticky upraveným potravinám, alkoholu, kouření a dalším zlozvykům. Chcete-li dodat opravdu dostatek vlákniny a vylepšit jídelníček, vsaďte na topinambury, které pomohou odvrátit hrozící katastrofu v trávicím traktu.
Špatně se vstřebávají některé vitamíny – topinambury pomohou kromě střevní peristaltiky i s další věcí – umožní život přátelským střevním bakteriím, které rozkládají některé látky z potravy a pomáhají našemu tělu efektivně je využít. A máme-li v tlustém střevě ty správné bakterie, lépe funguje imunitní systém a pak se klidně může stát, že nebudete vědět, co je to chřipka, nebo obyčejné nachlazení.