Pěstujeme si zásobárnu vitamínů
V podstatě po celý rok si můžeme ze zrníček vypěstovat cokoliv, co nás jen napadne. Přirozeně pokud se chceme konkrétně zaměřit na naše zdraví a v zimním období například posilnit náš imunitní systém, tak bychom se neměli bát pěstování klíčků. Ty se dají pojídat v podstatě pořád a obzvláště pokud si je tak trochu namícháme podle druhu. Výhonek, který vznikne naklíčením, se poté může pochlubit velkým množstvím antioxidantů, vitamínů A, E, skupiny B a ty jsou velmi nepostradatelné v chladném počasí, jelikož posilují právě obranyschopnost organismu. Dále můžeme získat vitamín K a samozřejmě bez C to nepůjde.
Jak si vytvořit takovou lékárnu?
V první řadě je třeba pečlivě vybrat zdroj. Například semena na klíčky Naklíčeno, jsou k zakoupení ve vysoké kvalitě. Rozhodně by bylo dobré se vyhnout zahradnictví nebo obchůdkům, kde se prodává osivo. Tady jsou totiž k dostání semínka určená k sadbě, která mohou být již namořená a připravená tak pro sázení do půdy, abychom mohli úrodu sklízet z našich záhonků. Taková semínka skutečně nejsou určena pro domácí pěstování v klíčících nádobách, natož k následné konzumaci.
- Zakoupit si klíčící nádobu.
- Semínka v BIO kvalitě budou nejlepší a klidně si můžeme nakoupit více druhů.
- Zrníčka jsou suchá a to je v pořádku, nyní potřebují vodu, tak se budou proplachovat, namáčet a také se musí nechat okapat, aby neplavaly ve vodě, to by se mohly znehodnotit.
- Klíčení probíhá za pokojové teploty a některé druhy se mohou sklízet klidně za dva nebo tři dny.
- Péče o klíčky netrvá dlouho, je to v řádu pár minut.
- Sklizeň se může uchovávat po dobu nezbytně nutnou v chladničce, kde vydrží opět pár dnů. Nicméně víme, jak jsou dlouho staré a z jakého zdroje pochází, což je výhoda domácího pěstování.
- Po sklizni je čas na novou sadbu. Přirozeně nejlépe zase jiného druhu, kdy postup je naprosto stejný, odlišná může být doba klíčení. A pro nás to bude znamenat příjemnou změnu v nové chuti klíčků.