Přeprava jízdních kol osobními auty
Zvažujeme-li přepravu jízdních kol osobním vozem, máme k dispozici hned několik možností. Tou úplně nejjednodušší je, když disponujeme dostatečně velkým vozem a kola je možné bezpečně uložit dovnitř vozu, do zavazadlového prostoru. Tuto možnost má jen malá část z nás, velká většina musí kola vozit vně automobilu.
Obecně lze říci, že při výběru nosičů je potřeba zvážit nutnost uzamykacích mechanismů kol, je vhodnější pořídit nosiče s vyššími bezpečnostními standardy, vybavené certifikáty.
Podle způsobu uchycení nosičů kol k vozu rozlišujeme tři základní provedení. Každé z nich má svoje výhody i nevýhody, záleží tedy na jejich zvážení a každý si vybere, co mu nejvíce vyhovuje.
Nejdéle a nejvíce využívané jsou střešní nosiče, lze říci, že jsou i cenově nejdostupnější, bereme-li v úvahu jejich cenu bez příčníků. Většinou je využíváme i v zimě se střešním boxem nebo s nosiči lyží. Na střechu je možné většinou umístit 4 kola, ale je možné pořídit nosič jen pro jedno nebo dvě kola. Výhodou je, že střešní nosiče nejsou při skladování náročné na prostor a při výměně vozu je jednoduše zase namontujeme na příčníky . Nevýhodou může být instalace kol na střechu vozu, zvláště pro méně fyzicky zdatné a ne vysoké jedince.
Nosič kol na tažné zařízení umožní přepravu až čtyř kol, celý náklad má menší aerodynamický odpor než převoz kol na střeše vozu, tím přispívá k nižší spotřebě paliva. Má sklopný mechanismus, který umožní přístup do zavazadlového prostoru. Jeho instalace je jednoduchá. Za negativa můžeme považovat omezení výhledu zadním oknem vozu a vyšší pořizovací cenu.
Několik kol uveze i nosič na páté dveře, jeho instalace a upevnění kol není nijak náročné. Pořizovací cena je také příznivá. Tento nosič však není univerzální, je nutné jej pořídit podle konkrétního typu vozu. Také musíme počítat s tím, že kufr vozu je při přepravě kol nepřístupný.